Zaznacz stronę

Terapia Osoczem bogatopłytkowym PRP

 

Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym PRP

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP (Plateled Rich Plasma) polega na pozyskaniu z krwi własnej pacjenta osocza bogatopłytkowego, następnie jego aplikacji za pomocą iniekcji w rewitalizowane tkanki pacjenta.

Korzyści z zastosowania terapii osoczem bogatopłytkowym PRP

Zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem naturalnym, bez ryzyka alergii, nietolerancji czy innych reakcji immunologicznych. Cechuje go długoterminowa skuteczność terapii,mała bolesność zabiegu, krótki okres rekonwalescencji. Jest skutecznym elementem wspomagającym leczenie w bardzo szerokiej gamie schorzeń.

Działanie osocza bogatopłytkowego PRP

Leczenie jest możliwe dzięki, Autologicznej Odnowie Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration)- poprzez aktywację czynników wzrostu i komórek macierzystych jak również osteocytów i chondrocytów. Płytki krwi i ich aktywacja w odpowiednim momencie procesu (czyli wewnątrz organizmu) odpowiada za odbudowę chorych komórek.

W celu osiągnięcia zamierzonych efektów, czyli skutecznego leczenia, aktywacja płytek krwi musi następować wewnątrz organizmu w sposób naturalny. Aktywacja płytek wewnątrz organizmu następuje w momencie zetknięcia się ich z protrombinami. Protrombiny są naturalnym, autologicznym aktywatorem. To właśnie one powodują uwalnianie leczniczych właściwości płytek krwi w sposób najwłaściwszy czyli wewnątrz leczonego urazu. Czynniki wzrostu stymulują namnażanie komórek, ich metabolizm i różnicowanie. W ten sposób następuje regeneracja miejsca objętego kontuzją, chorobą, niedoczynnością, złamaniem. Proces zdrowienia zostaje znacznie przyspieszony, powodując zmniejszenie lub całkowity zanik objawów.

Obszary zastosowania

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP są niezwykle skutecznym elementem wspomagającym leczenie w bardzo szerokiej gamie schorzeń: ortopedycznych, reumatologicznych, kontuzji sportowych, kuracjach estetycznych, dermatologicznych, czy podczas operacji (wydatne wspomaganie procesu gojenia).

Ortopedia, neurologia, rehabilitacja, reumatologia:

• łokieć tenisisty łokieć golfisty kolano skoczka zapalenie/uraz ścięgna Achillesa, urazy stożka rotatorów, zapalenie powięzi podeszwowej, ostrogi piętowe, przyspieszenie zrostu kości, choroba zwyrodnieniowa stawów (kolan, nadgarstków, łokci, barków, bioder, stóp), zapalenia ścięgien (tendinopatie), zmiany przeciążeniowo – zwyrodnieniowe przyczepu ścięgien i więzadeł do kości (entezopatie) zerwanie ścięgien, przewlekłe stany zapalne ścięgien, mięśni, przyczepów oraz powięzi, urazy więzadeł, chrząstek

• zaburzenia trofiki tkanek – normalnego ich funkcjonowania, zwalczanie bólu.

Efekty terapii pojawiają się po około tygodniu – dwóch od zabiegu. Zwykle wystarczający jest jeden do dwóch zabiegów.

Dermatologia i medycyna estetyczna:

• profilaktyki starzenia się skóry, poprawy gęstości i napięcia, wygładzenia zmarszczek w okolicach czoła, policzków, fałd nosowo-wargowych, szyi, dekoltu, dłoni, oczu, obszarów kolan, itp. poprawy kolorytu skóry, pozbycia się szarości skóry, redukcji przebarwień,

• hamowania procesu łysienia u mężczyzn i kobiet, stymulacji odrostu włosów oraz ich zagęszczania, leczenia blizn potrądzikowych i pooperacyjnych (np. po usuwaniu tarczycy),

• przyśpieszenia gojenia po zabiegach laserowych.

Następuje zdecydowana poprawa napięcia, elastyczności i gęstości skóry, redukcja przebarwień, wyraźne spłycenie zmarszczek i bruzd, wygładzenie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych (np. po usuwaniu tarczycy). Pierwsze efekty są zauważalne już po kilku dniach i stają się coraz widoczniejsze wraz z upływem czasu.

Przeciwwskazania

Przed decyzją o zabiegu należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem specjalistą w celu uściślenia wskazań i zdiagnozowania ewentualnych przeciwwskazań.

Przeciwwskazania:

• ciąża i okres karmienia piersią,

• choroby krwi,

• choroby nowotworowe,

• aktywne infekcje wirusowe, bakteryjne, gorączka,

• choroby autoimmunologiczne

• zmiany chorobowe miejsca, w którym chcemy wykonywać zabieg,

• niewydolność wątroby i nerek.

Przygotowanie do zabiegu.

1. Zwiększyć spożycie wody w dni poprzedzające zabieg do 2 litrów wody dziennie.

2. Nie spożywać alkoholu na dwie, trzy doby przed zabiegiem.

3. Nie spożywać tłustych potraw w okresie dwóch dób przed zabiegiem.

4. Nie wprowadzać organizmu w nadmierny wysiłek fizyczny na dwie, trzy doby przed zabiegiem.

5. Unikać nikotyny.

6. Nie przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Etapy zabiegu.

1. Pobranie 20 ml krwi pełnej pacjenta

2. Poddanie pobranej krwi procesowi odseparowania osocza bogatopłytkowego

3. Aplikacja osocza bogatopłytkowego za pomocą strzykawki z igłą do odpowiednich tkanek. Wstrzykiwanie może odbywać się pod kontrolą USG lub bez niego – zależnie od miejsca iniekcji.

4. Założenie jałowego opatrunku.

Po 7 do 10 dni od daty zabiegu należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Po zabiegu, przez okres ok. 2-3 tygodni nie należy stosować sterydów i leków przeciwzapalnych. Dla złagodzenia ewentualnych dolegliwości bólowych można stosować paracetamol lub tramadol, zimne kompresy kilka razy dziennie przez 10 do 20 minut.