Zaznacz stronę

Terapia manualna – opis

TERAPIA MANUALNA

Terapia manualna jest częścią kinezyterapii zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu (w szczególności stawów obwodowych oraz kręgosłupa). Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się z pacjentem wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu. Dzięki odpowiednim pozycjom pacjenta i technice osiąga się zamierzony efekt leczniczy. Zabiegi przyczyniają się do skrócenia czasu leczenia, z jednoczesnym zwiększeniem sprawności ruchowej przy równoczesnym ograniczeniu leczenia farmakologicznego.

Zabiegi terapii manualnej skutecznie leczą między innymi :

  • bóle głowy i karku,
  • bóle korzonkowe,
  • rwę kulszową,
  • schorzenia bioder oraz kończyn górnych i dolnych,
  • bóle  kręgosłupa.

 

MOBILIZACJE TKANEK MIĘKKICH I ŁAŃCUCHY I MIĘŚNIOWE

Tkanki miękkie, czyli skóra, powięź, mięśnie, ścięgna to elastyczne struktury naszego ciała, od których kondycji i stanu zależy funkcjonowanie naszego układu ruchu a także narządów wewnętrznych.

W trakcie życia, na skutek stałych przeciążeń związanych ze złymi nawykami postawy, wymuszonymi pozycjami w pracy, tkanki miękkie ulegają mikrourazom, skracaniu lub nadmiernemu wydłużeniu, powstają w nich zwłóknienia i zwapnienia, co w znacznym stopniu zaburza ich funkcjonowanie oraz funkcjonowanie ściśle zależnych od nich stawów w efekcie powodując stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe i towarzyszący tym procesom ból.

Łańcuchy mięśniowe to holistyczna koncepcja pracy, która opiera się na bardzo dokładnej analizie biomechanicznej ciała, uwzględniając aspekt naszych codziennych zachowań. Jej narzędziami są m.in.techniki mobilizacji tkanek miękkich. Pozwala określić przyczynę dolegliwości, niekiedy zaskakująco odległą od tej najbardziej dla pacjenta prawdopodobnej. Pokazuje nam jak skomplikowany jest organizm ludzki i jak duże zależności w nim zachodzą. Fizjoterapeuta pracujący tą metodą poszukuje pierwotnej przyczyny dolegliwości, a leczenie prowadzi w oparciu o dokładny wywiad i badanie, zakładając, że w naszym organizmie nic nie dzieje się przypadkiem.

Metoda łańcuchów mięśniowych i stawowych w połączeniu z mobilizacjami tkanek, poprzez przywracanie równowagi napięć tkanek miękkich, pozwalają na skuteczne leczenie dolegliwości związanych z układem ruchu.

 

Szanowni Państwo,

przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, na które skarży się 90% społeczeństwa, są w głównej mierze zaburzenia postawy wynikające z nieprawidłowych, asymetrycznych
i utrwalających się napięć mieśniowo-powięziowych. Ten długotrwały, patologiczny proces ma najczęściej początek w dzieciństwie.

U 80% naszych dzieci występują różne wady postawy: płaskostopie, koślawość bądź szpotawość kolan, zaburzenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, szczególnie groźne skoliozy. Zmiany są często dostrzegane zbyt późno, kiedy są widoczne, a nawet już nieodwracalne. Leczenie w postaci gorsetów i wkładek ortopedycznych nie przynosi pożądanych efektów. Z biegiem lat asymetria się utrwala i zaczyna prowokować dolegliwości bólowe, zespoły korzeniowe, dyskopatie, co w skrajnych przypadkach prowadzi do zabiegu operacyjnego. Ten ogromny problem ma niestety coraz większy zasięg. Często wynika ze zbyt małej aktywności fizycznej, długiego czasu spędzanego w pozycji siedzącej (często nieprawidłowej), braku świadomości w zakresie ergonomii eksploatacji swojego ciała w szkole i w pracy. W większości przypadków brak „wprawnego oka”, które odpowiednio wcześnie wychwyci zagrażający zdrowiu problem.

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z wadami postawy i dolegliwościami bólowymi kręgosłupa są współczesne metody fizjoterapii, oparte na terapii manualnej, indywidualnym doborze ćwiczeń, nauce ergonomii.

Dobrze wykwalifikowany fizjoterapeuta, potrafi wcześnie dostrzec problem, zminimalizować jego postępowanie, zapobiec przykrym konsekwencjom i leczyć je jeśli już wystąpią.

Pragniemy Państwa zachęcić do profesjonalnego badania fizjoterapeutycznego i ewentualnego leczenia:

  • dzieci w wieku szkolnym
  • osoby dorosłe, u których już pojawiają się incydenty bólowe
  • wszystkie osoby, w celu profilaktyki dolegliwości.
Kontakt: tel. 79277588O       Świdnik ul. Skarżyńskiego 10A      www.nzoz-ignis.pl      www.facebook.com/nzozignis